СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       

Знайдено на сайті:Új Szó
Мова:14 (Hungarian / magyar)
Заголовок:

Trump és Musk Már nem barátok, de még lehetnek ellenségek

Резюме: Trump és Musk Már nem barátok, de még lehetnek ellenségek
Károly Beáta

Ha nem is egy gyönyörű, de mindenképp szoros barátság nagyon csúnya végének lehettünk tanúi az elmúlt napokban, amikor Donald Trump és Elon Musk válogatott ocsmányságokat vágtak egymás fejéhez. A nagy szakítás oka nemcsak Trump gazdaságpolitikája, de alighanem az a régi igazság is, hogy két dudás nem fér meg egy csárdában. Hogy a világ legnagyobb politikai hatalommal és legnagyobb gazdasági erejével bíró emberének konfliktusa milyen következményekkel járhat az USA-ra és a nemzetközi folyamatokra, arról Szent-Iványi István külpolitikai szakértőt kérdeztük.

Valóban az lenne a lényeg, hogy két ekkora nárcisz nem sokáig lehet jóban, vagy sokkal konkrétabb, elvi oka is lehet annak, hogy szakítottak?

Abban, ahogy ezt a vitát lefolytatták, nagyon benne van a két ember személyisége. Itt szó sem volt elvekről, mindketten személyeskedtek. Trump azt mondta Muskról, hogy kábítószerfüggő, Musk azzal vádolta meg Trumpot, hogy szerepel a gyermekek elleni szexuális visszaélésekért elítélt Jeffrey Epstein aktáiban, és ez az egész oda-vissza üzengetés rendkívül ízléstelen volt. De természetesen vannak a konfliktusnak gazdasági okai is. Musk részéről egyértelműen az, hogy a Big Beautiful Bill (Nagy Gyönyörű Számla) elnevezésű költségvetési törvényjavaslat elvenné a hétezer dolláros adójóváírási lehetőséget a Tesla elektromos autók vásárlásánál.

Az, hogy az elektromos autókra nyújtandó támogatást megvonnák, Trump és Musk megromló viszonyának következménye, vagy ez mindenképp bekövetkezett volna?

Amikor elkészült ez a költségvetési tervezet, még nem volt rossz köztük a kapcsolat, de nem tudni, mennyire ismerte Trump ennek minden részletét. Az igazság azonban az, hogy már ezzel a támogatással együtt sem kelendőek a Tesla autók. Amerikában a városi, környezettudatos értelmiségiek vették, akiknek a nagy része demokrata szavazó. Ott már eleve vesztett Musk, amikor beállt Trump mellé, Kínában lekoppintották a Tesla autókat, Európában pedig szintén meredeken zuhan az eladásuk.

Költséghatékonysági kormánymegbízottként Musk sok pénzt spórolt meg az amerikai államnak?

Elenyésző összegről, pár milliárdról lehet hallani, nagyobb felháborodást keltett az egész, és az elbocsátások miatt több végkielégítést kell kifizetni, mint amennyi a megtakarítás. Elbocsátotta például a nukleáris fegyverek felügyeletét ellátó teljes személyzetet, utána pedig, amikor sok folyamat működésképtelenné vált, könyörögni kellett a szakembereknek, hogy jöjjenek vissza. Ismert az az ikonikus kép, amikor Musk a Milei argentin elnöktől kapott láncfűrésszel hadonászik. Ez a jelképe annak, ahogyan működött. Ott, ahol szikével, óvatosan lehetett volna nyesegetni a kiadásokat, láncfűrésszel esett nekik. Talán emlékeznek arra az olvasók, amikor a több mint kétmillió szövetségi alkalmazottat felszólította, hogy percről percre írják le, mit csináltak az elmúlt héten. Egy dolog, hogy ennyi adatot lehetetlen feldolgozni, de az igazi képtelenség az, hogy erre felszólította a CIA és az FBI alkalmazottait is.

A fejére nőtt Trumpnak Musk?

Láthatóan megpróbálta magát önállósítani. Trump nevében intézkedett, sokszor helyette nyilatkozott, és az elnök környezetével is meggyűlt a baja.  A kormányzati megbízatása mindenképp lejárt, de elválhattak volna Trumppal békésen is. Hogy ez nem lesz ilyen egyszerű, az már akkor látszott, amikor Elon Musk és Scott Bessent pénzügyminiszter egy szóváltása csaknem verekedéssé fajult. Ugyanakkor most azt látom, rájöttek, hogy a konfliktus további élezése Trump és Musk számára egyaránt veszélyes. Musk számára talán még inkább, mert Trump bosszúálló ember, és ha minden kormányzati megrendelést lemond, csődbe döntheti őt.

1

Mennyire reális ez a fenyegetés?

Szerintem nem vehető teljesen komolyan, mert ha Trump beváltaná, akkor az egész amerikai űrprogram összeomlana. A Nemzetközi Űrállomásról le sem tudnák hozni az embereket Musk indítórakétája, a Dragon nélkül. Övé a közel tízezer műholdat üzemeltető Skylink telefonhálózat, Amerika számára is komoly veszteségeket jelentene ez a kölcsönös megsemmisítés. 

Úgy tudni, sokan kérték Trumpot, hogy ne feszítse tovább a húrt, és Musk is kiszámolhatta, hogy a konfliktus további élezésén csak veszíthet. 

Ezért írta azt a közösség oldalán, hogy túl messzire ment, és bocsánatot kért. Egyes források szerint volt köztük egy telefonbeszélgetés is, mindenesetre napok óta nem üzengetnek egymásnak.

Hogyan lehet két ekkora hatalommal és felelősséggel bíró ember ennyire meggondolatlan? Tanácsadók tucatjai veszik körül őket, tudatában kell lenniük, milyen következményei lehetnek minden szavuknak.

Trump olyan hírben áll, hogy vagy nem hallgat senkire, vagy éppen annak ad igazat, akivel legutóbb beszélt. A vámok csökkentéséről is azt lehet olvasni, hogy Howard Lutnick kereskedelmi miniszter épp nem volt ott, és a többiek gyorsan meggyőzték az elnököt, hogy ezt kell tenni, és mire Lutnick megjött, már ki is ment a hír a sajtóba. Ha valóban így működik az amerikai kormány, az döbbenetes. Musk pedig nyilvánvalóan a zseni és az őrült határán mozog. Sokszor teljesen infantilis, saját bevallása szerint is rendszeresen használ ketamint, lehetett tudni, hogy ő egy időzített bomba.

El tudja képzelni, hogy ez a két ember újra egymás nyakába borul?

Olyan bizalmas és baráti már nem lesz a kapcsolatuk, mint volt, de azt el tudom képzelni, hogy konszolidálják a viszonyukat. Ennek nagy az esélye, mert mindkettejüknek ehhez fűződik érdeke, de a szimbiózisnak vége, mert mindkét oldalon sok a sértődés. Ráadásul ott vannak Trump munkatársai is, akik mindent meg fognak tenni azért, hogy Muskot távol tartsák tőle – szerintem is egy hivatalos, formális és konszolidált viszony lenne a legjobb mindkettőjük számára.

Van rá esély, hogy Musk pártot alapít?

Belengette, de ő is tudja, hogy semmi esélye a sikerre. Valójában annak lenne jelentősége, ha elkezdené masszívan támogatni a demokratákat. Trump meg is fenyegette, hogy ennek messzemenő következményei lennének, és tudja miről beszél, hiszen őt 300 millió dollárral támogatta.

Kapcsolódó cikkünk

Elon Musk újra nagyot álmodik – és nem is olyan messze van a megvalósítás. Bár legutóbb ismét robbanással ért véget a Starship tesztrepülése, a SpaceX alapítója továbbra is bizakodó: szerinte már 2026 végén útnak indulhat az első ember nélküli küldetés a Marsra.

A látványos bejelentést Musk a SpaceX által közzétett videóban tette, alig néhány nappal azután, hogy nyilvánosságra hozta: háttérbe vonul az amerikai kormányzati tanácsadói szerepköréből, hogy újra teljes figyelmét vállalkozásainak – így a Teslának és a SpaceX-nek – szentelje.

Robotokkal indulna, emberek csak később jönnek

Az első marsi „utazás” egyelőre emberi legénység nélkül zajlana: Musk szerint humanoid Tesla-robotokkal, az Optimus modellekkel szimulálnák a missziót. Az első valódi emberes landolásra a második vagy harmadik próbálkozás során kerülhetne sor. A végső cél? Musk szerint minden két évben akár 1000–2000 űrhajót is küldenének a vörös bolygóra, hogy megalapozzák az önfenntartó marsi társadalmat.

5

Technikai kihívások és kozmikus időzítés

A 2026-os dátum nem véletlen: ekkor következik be egy ritka, kétévente ismétlődő bolygóállás, amikor a Mars és a Föld a legközelebb kerülnek egymáshoz. Ez az időszak ideális az űrutazás szempontjából, mivel a menetidő így is 7–9 hónap, de ilyenkor a legrövidebb.

Musk szerint azonban ez csak akkor tartható, ha a Starship sikeresen teljesíti az előtte álló kihívásokat, többek közt az űrbéli utántöltést – ami még mindig csak tesztfázisban van. Saját becslése szerint 50-50% az esély, hogy időben elindulhatnak. Ha nem, akkor 2028-ra tolódhat a rajt.

A Hold csak a gyakorlópálya

Nem mellesleg a NASA is a Starshipet választotta a következő nagy dobásához: 2027-ben ezzel a járművel térhetnek vissza az emberek a Holdra – több mint 50 évvel az Apollo-korszak után. Ez a küldetés lépcsőfokként szolgálhat a későbbi marsi utazásokhoz.

Musk egyébként már évekkel ezelőtt ambiciózus terveket szövögetett: 2018-ban szeretett volna először robotokat küldeni a Marsra, 2024-re pedig már emberes küldetést vizionált. Ezek a határidők azonban folyamatosan tolódtak – talán most reálisabban látja a menetrendet.

Kapcsolódó cikkünk

Politikai hírekben még soha annyi szó nem esett milliárdos üzletemberekről, mint az utóbbi hetekben Elon Muskról és Mark Zuckerbergről. Mindketten Donald Trump kegyeit keresik, és közösségi oldalaikon keresztül a politikát kívánják befolyásolni. Vajon a technológiai rendszerek általi narratívakontroll lesz a jövőben a hatalom kulcsa? És ha igen, hová fajulhat, meddig mehet el a tényellenőrzés nélküli, medertelen közbeszéd? Erről is kérdeztük Ződi Zsoltot, a budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetem Információs Társadalom Kutatóintézetének professzorát.

Politikai szerepre vagy csak nagyobb haszonra vágyik Elon Musk és Mark Zuckerberg?
Azokat, akik idestova egy évtizede a világ leggazdagabb emberei közé tartoznak, nem feltétlenül a még több pénz utáni vágy motiválja. Különösen Elon Musk esetében van olyan sejtésem, hogy a vagyona mellé hatalmat is szeretne. Láthatóan lubickol abban a szerepben, amelyet Donald Trump mellett játszik, hogy ott van a politikai tárgyalásokon, és vélhetően beleszól döntésekbe is. Zuckerberg nem folyt bele a napi politikába, nem tanácsadója Trumpnak, de azt ő is látja, hogy ha nem nyeri el az elnök és környezete jóindulatát, akkor valószínűleg a cége is bajba fog kerülni. A Facebook anyavállalatát ‒ a Metát ‒ egyre többen bírságolják, próbálják keretek közé szorítani, és Zuckerberg a Joe Rogan podcasternek adott háromórás interjújában is hangsúlyozta: ahhoz, hogy a Meta világelső tudjon maradni, szüksége van az amerikai kormányzat támogatására.

Elon Musk már az amerikai elnökválasztási kampányban is Trumpot támogatta, a tulajdonában lévő Twitteren ‒ új nevén X közösségi platformon ‒ régóta jelennek meg hiteles információknak álcázott álhírek. Mark Zuckerberg pálfordulása azonban sokakat váratlanul ért. Mit jelent az, hogy Zuckerberg részben megszünteti a tényellenőrzést a Facebookon?
Elon Musk X platformján a fact-checking, azaz a tényellenőrző funkció úgy működik, hogy be lehet jelentkezni ellenőrnek, és ha megjelenik egy hír, amely nem fedi a valóságot, lehet kommentálni. Ezt egy algoritmus értékeli, összeveti a többi ellenőr hozzászólásával, és ha elfogadja, a megjegyzés kikerül a nyilvános oldalra. Gyakorlatilag ugyanazt csinálják, mint a Facebookon a tényellenőrök, akik többféle tartalmat ellenőriztek, de leginkább a dezinformációval foglalkoztak. Amikor egy tényellenőrző csapat konszenzusra jutott, hogy egy állítás nem felel meg a valóságnak, nem feltétlenül tüntették el a felületről, de megjegyzés került mellé. Zuckerberg ezt a tényellenőrzést szüntetné meg a gyűlöletbeszéddel és a dezinformációkkal kapcsolatban úgy, hogy ezt a funkciót továbbiakban a közösség fogja ellátni.

Működhet ez a módszer?
A Twitter esetében nagyon ellentmondásos hírek jelennek meg ezzel kapcsolatban. Olvastam empirikus tanulmányt egyetemi kutatók tollából, akik azt állítják, hogy ez működik, és olvastam olyanokat is, amelyek szerint egy olyan közösség, amelyik nem a hírek ellenőrzésében gyakorlott újságírókból áll, nem képes ellátni ezt a feladatot. De azt is hozzáteszem, hogy azt a tartalomtengert nézve, amely a Facebookon megjelenik, a tényellenőrzés csak egy csepp volt. A napi mintegy egymilliárd poszt kevesebb mint egy százalékát moderálja ki a mesterséges intelligencia, és még ennél is kevesebbet a tényellenőrök. Maradnak tartalmak, amelyek semmilyen körülmények között nem kerülhetnek ki a közösségi oldalakra a jövőben sem: ilyen a gyermekpornográfia, a felnőttpornográfia, a drog- vagy a fegyverkereskedelem. Tizennégyfajta ilyen közösségiszabályzat-ellenes tevékenység létezik, ezek közül a legvitatottabb a dezinformáció és a gyűlöletbeszéd.

Ezeknek engedne most szabad folyást Mark Zuckerberg?
Igen, de tudni kell, hogy Amerikában nem is ismerik a gyűlöletbeszéd bűncselekményét, a Facebook saját kezdeményezéséből kezdte az ilyen tartalmakat eltüntetni a felületéről. Viszont van ennek olyan vetülete is, hogy ha ‒ mondjuk ‒ bizonyos közszereplőkkel, politikusokkal kapcsolatban élesebben fogalmazunk, belecsúszhatunk a gyűlöletbeszéd kategóriájába, miközben ez a szólásszabadság része kell hogy legyen. A dezinformáció még ennél is nehezebben szűrhető, mert nagyon nehéz elkülöníteni az elfogult véleményt vagy a torzító keretezést a jóhiszemű tévedéstől. Erre alkalmazták a tényellenőröket, de lássuk be, köztük is voltak elfogultak, részrehajlóak, akik például a szatirikus megjegyzéseket is dezinformációnak minősítették. Ugyanakkor abban a republikánus és a demokrata oldal is egyetért, hogy az orosz trollfarmokról érkező, bothadseregek által generált összeesküvés-elméletek felettébb ártalmasak.

Hogyan fogják tudni ezeket kiválogatni?
Zuckerberg azt mondta, hogy a robotok által gerjesztett dezinformációkat ki tudják szűrni bizonyos jelek alapján, például hogy a botok mindent olyan gyorsan csinálnak, ahogy egy ember nem tudna cselekedni. De számomra nem volt nagyon meggyőző, amikor erről beszélt.

A közösségi moderálás esetében ki lehet szűrni a megrögzött kommentelőket, elfogult véleményvezéreket a tényellenőrök közül?
Az X szabályzata azt állítja, hogy a korábbi magatartásuk alapján az önkéntes tényellenőröket besorolják oldalakhoz, és csak akkor kerülhet ki egy poszthoz fűzött megjegyzés, ha a különböző oldalak konszenzusra jutnak. Elvileg úgy van kitalálva a rendszer, hogy ezt a problémát kiszűrje, a gyakorlatban pedig majd meglátjuk.

Szlovákia lakossága különösen fogékony a gyűlöletbeszédre és a dezinformációra. Eljöhet az idő, amikor már az Európai Unió sem tud ennek gátat szabni, és a közösségi platformokon lehet majd buzizni, zsidózni vagy arról értekezni, hogy a védőoltásokkal csipeket ültetnek az emberekbe?
Eljöhet. Most a Facebook és az Instagram Amerikában kiengedi a szellemet a palackból, de az EU-ban a tényellenőrzés egyelőre megmarad. Ám nem sok jót ígér, hogy Zuckerberg a Facebookot üldöző régiók között emlegeti Európát, és ezen változtatni akar (nemcsak a tényellenőrök visszavonásával, hanem az algoritmusok megváltoztatásával is). Ezeket majd sokkal engedékenyebben állítják be, sok minden át fog csúszni a rostán, ami eddig fennakadt. 

Zuckerberg a túlkapásokkal, az algoritmus által hamisan gyűlöletbeszédként azonosított tartalommal érvelt. Ez igaz?
Sok ilyen eset került a Facebook „bírósága”, az Oversight Board elé is. Például a rendőri erőszak vagy a gyermekeken elkövetett erőszak ellen küzdő szervezetek által leírt eseteket kimoderálta a rendszer. A szoftverek ezeket a finom különbségeket nem tudják felismerni. 

Van valami, ami a közösségi oldalakon gátat szabhat a gyűlölet és a hazugság árjának?
A felhasználók és a hirdetők. Nem hiszem, hogy egy gyógyszergyártó cég olyan poszt mellett akarna hirdetni, amely arról delirál, hogy a védőoltásokkal csipeket ültetnek az emberekbe. Hallottuk Trump és Zuckerberg hangját, de még nem hallottuk a felhasználókat, akik szerintem szörnyen mérgesek lesznek, ha hülyeségekkel árasztják el őket, valamint a hirdetőket, akik eltartják a céget. Az X-ről máris sok szakmai csoport távozott, és ez drámaivá válhat, amikor valamelyik versenytársa elér egy kritikus tömeget.

Zuckerberg azt is kijelentette, hogy sokkal több politikai tartalom lesz a Facebookon. A közösségi oldalak a politikai változások előhírnökei és meghatározói akarnak lenni?
A felhasználók eddig is találkoztak politikai tartalommal online újságok vagy politikusok honlapjain, megosztott tartalmakban és politikai hirdetésekben, mert ebben nem volt korlátozás. Az, hogy most a Facebook direktbe visszaengedi a politikai tartalmakat, azt is jelenti, hogy nem ódzkodik a politikai folyamatokban való szerepvállalástól.

Annak van valóságalapja, hogy a tényellenőrök eddig főleg a liberális oldalra húztak?
A republikánus közösségen belül erős az a meggyőződés, hogy a jobboldali véleményeket elnyomja a Facebook. Ezzel kapcsolatban az empirikus vizsgálatok egy része arra jutott, hogy ez nem bizonyítható, egy másik részük meg arra, hogy azért több a letiltás jobboldalon, mert ott gyakrabban használják az összeesküvés-elméleteket és a dezinformációkat.

Ki lehet jelenteni, hogy minél instabilabb a politikai és társadalmi környezet, annál nagyobb az X forgalma? Vagyis Elon Musk számára a káosz tulajdonképpen lehetőség?
A megállapodott politikai rendszerekben nemcsak a stabil pártoknak nagyobb a választói bázisuk és kisebb a szélsőségesek tere, hanem a médiatudatosság is nagyobb. A lincselésekhez vezető tömeghisztériák is Délkelet-Ázsiában szoktak gyakrabban előfordulni, vagyis olyan helyeken, ahol az emberek többsége nem követi a hagyományos sajtót, és amikor hirtelen megkapták a mobiltelefonokat ‒ és ezekkel a közösségi oldalak tartalmait is ‒, ezeket válogatás nélkül elhitték. De nem csak a médiatudatossággal függ össze a politikai rendszer stabilitása, hiszen Németországban az AfD nevű szélsőséges párt támogatottsága húsz százalék felé közelít.

Calin Georgescu román elnökjelölt a TikToknak köszönhette a felívelését, most mégis átállt az X-re, ahol engedékenyebb az ellenőrzés. Nemsokára a technológiai rendszerek fogják meghatározni a társadalmi jelenségeket?
Ez valóban ijesztő, de azt is látni kell, hogy társadalmi igény, kiábrándultság kell ahhoz, hogy a propaganda működjön. Kisebbségi érzületeket irracionálisan is fel tudnak erősíteni ezek a rendszerek, de a semmiből nem tudnak valamit teremteni. Romániában kellett egy általános társadalmi elégedetlenség is ahhoz, hogy Georgescu ilyen sikeres lehessen.

Egy-két éve még az orosz trollokat tartottuk a legnagyobb veszélynek. Közel az idő, amikor nyugatról a Meta és az X részéről jön majd a nagyobb kihívás?
Ezt nagyon nehéz megmondani. Bármilyen politikai változás történt is az USA-ban, ott olyan erősek a demokrácia gyökerei és intézményei, hogy gátat tudnak szabni a szélsőségeknek az információáramlás tekintetében is. Vannak ott is egészen vad dolgok, mint a QAnon mozgalom, de a józan többség nem hódolt be ennek.

Amikor elkezdődött a közösségi platformok térnyerése, azt hittük, több információhoz jutunk, szorosabb kapcsolatokat ápolhatunk egymással. Ennek sok tekintetben az ellenkezője történt, véleménybuborékok jöttek létre, tények helyett álhíreket kapunk. Megállíthatatlan ez a folyamat, vagy elegük lesz az embereknek az információáradatból, és leszoknak a közösségi platformokról?
A közösségi oldalak az életünk részei maradnak, de ugyanúgy át fognak alakulni, ahogy idővel a televíziós csatornák is átalakultak. A kezdetekhez képest már most is sokkal több a közösségi oldalakon a politikai tartalom, a felhasználók a személyes tartalmakkal visszavonultak kisebb csoportokba. A közösségi média tehát biztosan velünk marad, de más lesz.

V

Dél-afrikai származású mérnök, feltaláló, 223 milliárd dollárra becsült vagyonával a világ leggazdagabb embere. 2002-ben alapította meg a SpaceX céget, kifejlesztette a Dragon űrkapszulát, valamint a Falcon9 hordozórakétát. Starlink műholdjai lehetővé teszik a globális internetelérést, Tesla Motors cége elektromos autókat fejleszt és gyárt. 2022 áprilisában megvásárolta a Twitter közösségi médiafelületet. 2024 nyarától Donald Trump elnöki kampányát támogatta, az új amerikai kormányban az adminisztrációs költségvetés lefaragásáért felelős hivatal vezetője. Az utóbbi hetekben már a nemzetközi politikával is foglalkozik: alkalmatlan bolondnak nevezte Olaf Scholz német kancellárt, és nyíltan kiállt a német szélsőjobboldali AfD kancellárjelöltje, Alice Weidel mellett. Sértő megjegyzéseket tett Justin Trudeau kanadai miniszterelnökre, miután az kizárta Kanada csatlakozását az USA-hoz, valamint arról egyeztetett, hogyan buktathatná meg Keir Starmer brit miniszterelnököt.

Amerikai feltaláló, programozó 2004 februárjában indította el a Facebook közösségi oldalt. Vagyonát 211,8 milliárd dollárra becsülik. Vállalata, a Meta tulajdonában van az Instagram fénykép- és videómegosztó közösségi portál, valamint a Whatsapp üzenetküldő és videómegosztó alkalmazás. 2018-ban tudódott ki, hogy a Cambridge Analytica brit tanácsadó cég a 2010-es években több millió Facebook-felhasználó személyes adatait gyűjtötte össze beleegyezésük nélkül, elsősorban azért, hogy Donald Trump 2016-os elnöki kampányában használják fel azokat. 2025. január elején Zuckerberg bejelentette, hogy a Facebookon megszünteti a gyűlöletbeszédre és a dezinformációkra vonatkozó tényellenőrzést, ami elemzők szerint a republikánus amerikai kormányzatnak kedvez majd. 

Robbanásból tanulnak – és mennek tovább

A Starship legutóbbi, május végi tesztje ismét látványosan végződött: az űrhajó félórás repülés után irányíthatatlanná vált, majd tűzgömbként robbant fel. A bemutatóra tervezett élő közvetítést azonnal le is fújták.

Ez már a harmadik kudarc idén: az előző két teszt (januárban és márciusban) még a fellövés után néhány másodperccel ért véget – látványos robbanással, a Karib-térség légterében szétrepülő roncsdarabokkal és átirányított repülőjáratokkal.

Musk azonban a tőle megszokott módon nyugodt maradt. Az X-en (azaz a korábbi Twitteren) csak ennyit írt:

„Rengeteg értékes adatot nyertünk.”

És hozzátette: a következő tesztek gyorsabb tempóban következnek majd.

 

(reuters)

Abban igaza lehet Musknak, hogy Trump vámpolitikája recesszióba taszítja az USA-t?

Vannak már érzékelhető hatásai, de egyelőre nem olyan erősek, mint amilyenekre sokan számítottak. A munkanélküliség és az infláció kicsit emelkedett, a gazdasági növekedés mérséklődik, de nem radikálisan. A gazdasági szereplők nyilván számítottak arra, hogy Trump növeli a vámokat, és készleteket halmoztak fel. Ha ez így van, akkor csak átmeneti a stabilitás, mert egyszer minden készlet elfogy. Ugyanakkor elindult a vámok kijátszása is, amennyivel csökkent Kína exportja az USA-ba, csaknem annyival nőtt Vietnámé és Thaiföldé.

Trump most bevetette a katonaságot és a tengerészgyalogságot Kaliforniában a migránsok kitoloncolását övező tiltakozáshullám ellen. Ez a fokozódó feszültség ronthat a népszerűségén?

Attól függ, meddig fokozódik. Egyelőre mindkét pártnak szüksége van erre a konfliktusra. A republikánusoknak azért, mert Trump egyik fő választási üzenete az volt, hogy deportálja az illegális migránsokat, a demokratáknak pedig azért, mert rá tudnak mutatni, hogy erőszakkal fogdossák össze a migránsokat, köztük olyanokat is, akik már beilleszkedtek, és hasznos tagjai a társadalomnak, a tüntetéseket pedig ezek az intézkedések váltották ki. Ma ez már nemcsak a menekültekről szól, hanem a Trump-rendszer elleni tiltakozásról is, és ha az egész ország lángba borul, könnyen azt lehet mondani, hogy ezt a katonaság bevetése váltotta ki.

De mindenkit úgysem lehet kitoloncolni.

Inkább elriasztó hatása van ennek az üldözésnek, mert tény, hogy csökkent az illegális bevándorlók száma. De arra a tizenegy millió emberre, aki már ott van, félig-meddig legálisan, az amerikai gazdaságnak is szüksége van. A kórházi ápolóktól kezdve a gyümölcsszedő munkásokon és háztartási alkalmazottakon át az utcaseprőkig rengeteg bevándorlót alkalmaznak az USA-ban, elképzelhetetlen, hogy őket mind kitoloncolják. Ez egy látványpékség, a végén fel fognak mutatni valamit, de ha százezer embert toloncolnak ki, akkor már sokat mondtam.

Mit mond el a mai Amerikáról, hogy az elnök döntéseit sorra bíróságok semmisítik meg, kormányzók indítanak pereket ellene. Ilyen szörnyű a helyzet, vagy ellenkezőleg: az amerikai demokráciát dicséri, hogy erre lehetőség van?

Jó jel, ha az intézmények és a megválasztott tisztségviselők nem feltartott kézzel fogadják, hogy valaki át akar lépni minden szabályt, hanem ellenállnak. Ugyanakkor ennek lehet negatív hatása is, mert cselekvőképtelennek mutatja be az Amerikai Egyesült Államokat, és ezáltal a presztízsét is rontja. Márpedig Amerika tekintélyének mindig fontos szerepe volt a nemzetközi konfliktusok rendezésben, és most ez veszni látszik. Trumpot már úgy hívják, hogy TACO President – Trump always chickens out, a mindig meghátráló elnök.

1

Ha már a meghátrálásoknál tartunk, úgy tűnik, Trump az orosz–ukrán konfliktus rendezéséről is lemondott.

Egyre biztosabb, hogy semmilyen konzisztens és kivitelezhető béketerve nem volt.

Beszélt összevissza, hogy Putyin fél tőle, de inkább úgy látszik, mintha ő csodálná Putyint. Az orosz elnök a KGB iskoláját járta ki, tudja kezelni Trump hiúságát, hízeleg neki, és közben az ujja köré csavarja.

Elemzések sorát lehet olvasni arról, hogyan készülnek az állam- és kormányfők a Trumppal való tárgyalásra. Tanácsadók csapatai okítják őket, hogyan hízelegjenek, mikor hallgassanak, mikor helyeseljenek, milyen nagy és csillogó ajándékot vigyenek neki. Ide jutottunk?

Szomorú, de igen. Putyin ezt nagyon jól tudja kezelni, az ukránok viszont megőrizték a méltóságukat, nem álltak rá a játékra, és ezért súlyos árat fizettek.

El tudja képzelni, hogy Trump Ukrajnát teljesen a sorsára hagyja?

Azért nem tudom ezt elképzelni, mert Ukrajnának a republikánusoknál is nagyon sok a támogatója. Az egyetlen kétpárti indítvány az amerikai kongresszusban az Oroszország elleni szankciókról szól. Viszont az biztos, hogy Ukrajna támogatásának a mértéke csökkenni fog.

Magyarországnak származott valami haszna az Orbán és Trump közti baráti viszonyból?

Orbán Viktor már azzal is jól járt, hogy a Budapestre akkreditált amerikai nagykövet nem kéri számon, amikor átlépi a jogállamiság határait. Ugyanakkor egy csomó mindenben nem igazolódtak be a számításai: továbbra sincs kettős adóztatást elkerülő megállapodás, nincs vámkedvezmény, beruházásvédelmi megállapodások, nem oldották fel a vízumszigorításokat. Egy dolgot nyert: Rogán Antal lekerült a tiltólistáról, de nem azzal az indoklással, hogy ártatlannak bizonyult, hanem azzal, hogy az USA-nak nemzetbiztonsági érdeke fűződik ehhez.

Miközben Trump a 79. születésnapján Washingtonban katonai parádét tartott, Minnesotában megöltek két demokrata képviselőt, országszerte No Kings tüntetéseket tartanak az elnöki önkény elleni tiltakozásul, Los Angelesben pedig folytatódnak az erőszakos deportálások kiváltotta zavargások. Merre tart Amerika?

Rendkívül aggasztó jelenség, hogy a politikai agressziónak most már halálos áldozatai is vannak. A választások után sokan mondták, hogy akár polgárháborús feszültség is létrejöhet a „két Amerika” között. Én akkor ezt túlzásnak gondoltam, most már sajnos ezt sem tudom kizárni. Márpedig ez nem csupán Amerikára, hanem az egész világra nézve lenne rendkívül káros és aggasztó. Most, amikor ilyen turbulens időkben élünk, még mindig nem látjuk a háború végét Ukrajnában, robbanásig feszült a helyzet a Közel-Keleten, nagy szükség lenne egy magabiztos, a világ problémáinak megoldására törekvő Egyesült Államokra. A jelenlegi, belső konfliktusokkal terhelt, csaknem polgárháborús Amerika sajnos nem ilyen.

Kapcsolódó cikkünk

Politikai hírekben még soha annyi szó nem esett milliárdos üzletemberekről, mint az utóbbi hetekben Elon Muskról és Mark Zuckerbergről. Mindketten Donald Trump kegyeit keresik, és közösségi oldalaikon keresztül a politikát kívánják befolyásolni. Vajon a technológiai rendszerek általi narratívakontroll lesz a jövőben a hatalom kulcsa? És ha igen, hová fajulhat, meddig mehet el a tényellenőrzés nélküli, medertelen közbeszéd? Erről is kérdeztük Ződi Zsoltot, a budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetem Információs Társadalom Kutatóintézetének professzorát.

Politikai szerepre vagy csak nagyobb haszonra vágyik Elon Musk és Mark Zuckerberg?
Azokat, akik idestova egy évtizede a világ leggazdagabb emberei közé tartoznak, nem feltétlenül a még több pénz utáni vágy motiválja. Különösen Elon Musk esetében van olyan sejtésem, hogy a vagyona mellé hatalmat is szeretne. Láthatóan lubickol abban a szerepben, amelyet Donald Trump mellett játszik, hogy ott van a politikai tárgyalásokon, és vélhetően beleszól döntésekbe is. Zuckerberg nem folyt bele a napi politikába, nem tanácsadója Trumpnak, de azt ő is látja, hogy ha nem nyeri el az elnök és környezete jóindulatát, akkor valószínűleg a cége is bajba fog kerülni. A Facebook anyavállalatát ‒ a Metát ‒ egyre többen bírságolják, próbálják keretek közé szorítani, és Zuckerberg a Joe Rogan podcasternek adott háromórás interjújában is hangsúlyozta: ahhoz, hogy a Meta világelső tudjon maradni, szüksége van az amerikai kormányzat támogatására.

Elon Musk már az amerikai elnökválasztási kampányban is Trumpot támogatta, a tulajdonában lévő Twitteren ‒ új nevén X közösségi platformon ‒ régóta jelennek meg hiteles információknak álcázott álhírek. Mark Zuckerberg pálfordulása azonban sokakat váratlanul ért. Mit jelent az, hogy Zuckerberg részben megszünteti a tényellenőrzést a Facebookon?
Elon Musk X platformján a fact-checking, azaz a tényellenőrző funkció úgy működik, hogy be lehet jelentkezni ellenőrnek, és ha megjelenik egy hír, amely nem fedi a valóságot, lehet kommentálni. Ezt egy algoritmus értékeli, összeveti a többi ellenőr hozzászólásával, és ha elfogadja, a megjegyzés kikerül a nyilvános oldalra. Gyakorlatilag ugyanazt csinálják, mint a Facebookon a tényellenőrök, akik többféle tartalmat ellenőriztek, de leginkább a dezinformációval foglalkoztak. Amikor egy tényellenőrző csapat konszenzusra jutott, hogy egy állítás nem felel meg a valóságnak, nem feltétlenül tüntették el a felületről, de megjegyzés került mellé. Zuckerberg ezt a tényellenőrzést szüntetné meg a gyűlöletbeszéddel és a dezinformációkkal kapcsolatban úgy, hogy ezt a funkciót továbbiakban a közösség fogja ellátni.

Működhet ez a módszer?
A Twitter esetében nagyon ellentmondásos hírek jelennek meg ezzel kapcsolatban. Olvastam empirikus tanulmányt egyetemi kutatók tollából, akik azt állítják, hogy ez működik, és olvastam olyanokat is, amelyek szerint egy olyan közösség, amelyik nem a hírek ellenőrzésében gyakorlott újságírókból áll, nem képes ellátni ezt a feladatot. De azt is hozzáteszem, hogy azt a tartalomtengert nézve, amely a Facebookon megjelenik, a tényellenőrzés csak egy csepp volt. A napi mintegy egymilliárd poszt kevesebb mint egy százalékát moderálja ki a mesterséges intelligencia, és még ennél is kevesebbet a tényellenőrök. Maradnak tartalmak, amelyek semmilyen körülmények között nem kerülhetnek ki a közösségi oldalakra a jövőben sem: ilyen a gyermekpornográfia, a felnőttpornográfia, a drog- vagy a fegyverkereskedelem. Tizennégyfajta ilyen közösségiszabályzat-ellenes tevékenység létezik, ezek közül a legvitatottabb a dezinformáció és a gyűlöletbeszéd.

Ezeknek engedne most szabad folyást Mark Zuckerberg?
Igen, de tudni kell, hogy Amerikában nem is ismerik a gyűlöletbeszéd bűncselekményét, a Facebook saját kezdeményezéséből kezdte az ilyen tartalmakat eltüntetni a felületéről. Viszont van ennek olyan vetülete is, hogy ha ‒ mondjuk ‒ bizonyos közszereplőkkel, politikusokkal kapcsolatban élesebben fogalmazunk, belecsúszhatunk a gyűlöletbeszéd kategóriájába, miközben ez a szólásszabadság része kell hogy legyen. A dezinformáció még ennél is nehezebben szűrhető, mert nagyon nehéz elkülöníteni az elfogult véleményt vagy a torzító keretezést a jóhiszemű tévedéstől. Erre alkalmazták a tényellenőröket, de lássuk be, köztük is voltak elfogultak, részrehajlóak, akik például a szatirikus megjegyzéseket is dezinformációnak minősítették. Ugyanakkor abban a republikánus és a demokrata oldal is egyetért, hogy az orosz trollfarmokról érkező, bothadseregek által generált összeesküvés-elméletek felettébb ártalmasak.

Hogyan fogják tudni ezeket kiválogatni?
Zuckerberg azt mondta, hogy a robotok által gerjesztett dezinformációkat ki tudják szűrni bizonyos jelek alapján, például hogy a botok mindent olyan gyorsan csinálnak, ahogy egy ember nem tudna cselekedni. De számomra nem volt nagyon meggyőző, amikor erről beszélt.

A közösségi moderálás esetében ki lehet szűrni a megrögzött kommentelőket, elfogult véleményvezéreket a tényellenőrök közül?
Az X szabályzata azt állítja, hogy a korábbi magatartásuk alapján az önkéntes tényellenőröket besorolják oldalakhoz, és csak akkor kerülhet ki egy poszthoz fűzött megjegyzés, ha a különböző oldalak konszenzusra jutnak. Elvileg úgy van kitalálva a rendszer, hogy ezt a problémát kiszűrje, a gyakorlatban pedig majd meglátjuk.

Szlovákia lakossága különösen fogékony a gyűlöletbeszédre és a dezinformációra. Eljöhet az idő, amikor már az Európai Unió sem tud ennek gátat szabni, és a közösségi platformokon lehet majd buzizni, zsidózni vagy arról értekezni, hogy a védőoltásokkal csipeket ültetnek az emberekbe?
Eljöhet. Most a Facebook és az Instagram Amerikában kiengedi a szellemet a palackból, de az EU-ban a tényellenőrzés egyelőre megmarad. Ám nem sok jót ígér, hogy Zuckerberg a Facebookot üldöző régiók között emlegeti Európát, és ezen változtatni akar (nemcsak a tényellenőrök visszavonásával, hanem az algoritmusok megváltoztatásával is). Ezeket majd sokkal engedékenyebben állítják be, sok minden át fog csúszni a rostán, ami eddig fennakadt. 

Zuckerberg a túlkapásokkal, az algoritmus által hamisan gyűlöletbeszédként azonosított tartalommal érvelt. Ez igaz?
Sok ilyen eset került a Facebook „bírósága”, az Oversight Board elé is. Például a rendőri erőszak vagy a gyermekeken elkövetett erőszak ellen küzdő szervezetek által leírt eseteket kimoderálta a rendszer. A szoftverek ezeket a finom különbségeket nem tudják felismerni. 

Van valami, ami a közösségi oldalakon gátat szabhat a gyűlölet és a hazugság árjának?
A felhasználók és a hirdetők. Nem hiszem, hogy egy gyógyszergyártó cég olyan poszt mellett akarna hirdetni, amely arról delirál, hogy a védőoltásokkal csipeket ültetnek az emberekbe. Hallottuk Trump és Zuckerberg hangját, de még nem hallottuk a felhasználókat, akik szerintem szörnyen mérgesek lesznek, ha hülyeségekkel árasztják el őket, valamint a hirdetőket, akik eltartják a céget. Az X-ről máris sok szakmai csoport távozott, és ez drámaivá válhat, amikor valamelyik versenytársa elér egy kritikus tömeget.

Zuckerberg azt is kijelentette, hogy sokkal több politikai tartalom lesz a Facebookon. A közösségi oldalak a politikai változások előhírnökei és meghatározói akarnak lenni?
A felhasználók eddig is találkoztak politikai tartalommal online újságok vagy politikusok honlapjain, megosztott tartalmakban és politikai hirdetésekben, mert ebben nem volt korlátozás. Az, hogy most a Facebook direktbe visszaengedi a politikai tartalmakat, azt is jelenti, hogy nem ódzkodik a politikai folyamatokban való szerepvállalástól.

Annak van valóságalapja, hogy a tényellenőrök eddig főleg a liberális oldalra húztak?
A republikánus közösségen belül erős az a meggyőződés, hogy a jobboldali véleményeket elnyomja a Facebook. Ezzel kapcsolatban az empirikus vizsgálatok egy része arra jutott, hogy ez nem bizonyítható, egy másik részük meg arra, hogy azért több a letiltás jobboldalon, mert ott gyakrabban használják az összeesküvés-elméleteket és a dezinformációkat.

Ki lehet jelenteni, hogy minél instabilabb a politikai és társadalmi környezet, annál nagyobb az X forgalma? Vagyis Elon Musk számára a káosz tulajdonképpen lehetőség?
A megállapodott politikai rendszerekben nemcsak a stabil pártoknak nagyobb a választói bázisuk és kisebb a szélsőségesek tere, hanem a médiatudatosság is nagyobb. A lincselésekhez vezető tömeghisztériák is Délkelet-Ázsiában szoktak gyakrabban előfordulni, vagyis olyan helyeken, ahol az emberek többsége nem követi a hagyományos sajtót, és amikor hirtelen megkapták a mobiltelefonokat ‒ és ezekkel a közösségi oldalak tartalmait is ‒, ezeket válogatás nélkül elhitték. De nem csak a médiatudatossággal függ össze a politikai rendszer stabilitása, hiszen Németországban az AfD nevű szélsőséges párt támogatottsága húsz százalék felé közelít.

Calin Georgescu román elnökjelölt a TikToknak köszönhette a felívelését, most mégis átállt az X-re, ahol engedékenyebb az ellenőrzés. Nemsokára a technológiai rendszerek fogják meghatározni a társadalmi jelenségeket?
Ez valóban ijesztő, de azt is látni kell, hogy társadalmi igény, kiábrándultság kell ahhoz, hogy a propaganda működjön. Kisebbségi érzületeket irracionálisan is fel tudnak erősíteni ezek a rendszerek, de a semmiből nem tudnak valamit teremteni. Romániában kellett egy általános társadalmi elégedetlenség is ahhoz, hogy Georgescu ilyen sikeres lehessen.

Egy-két éve még az orosz trollokat tartottuk a legnagyobb veszélynek. Közel az idő, amikor nyugatról a Meta és az X részéről jön majd a nagyobb kihívás?
Ezt nagyon nehéz megmondani. Bármilyen politikai változás történt is az USA-ban, ott olyan erősek a demokrácia gyökerei és intézményei, hogy gátat tudnak szabni a szélsőségeknek az információáramlás tekintetében is. Vannak ott is egészen vad dolgok, mint a QAnon mozgalom, de a józan többség nem hódolt be ennek.

Amikor elkezdődött a közösségi platformok térnyerése, azt hittük, több információhoz jutunk, szorosabb kapcsolatokat ápolhatunk egymással. Ennek sok tekintetben az ellenkezője történt, véleménybuborékok jöttek létre, tények helyett álhíreket kapunk. Megállíthatatlan ez a folyamat, vagy elegük lesz az embereknek az információáradatból, és leszoknak a közösségi platformokról?
A közösségi oldalak az életünk részei maradnak, de ugyanúgy át fognak alakulni, ahogy idővel a televíziós csatornák is átalakultak. A kezdetekhez képest már most is sokkal több a közösségi oldalakon a politikai tartalom, a felhasználók a személyes tartalmakkal visszavonultak kisebb csoportokba. A közösségi média tehát biztosan velünk marad, de más lesz.

V

Dél-afrikai származású mérnök, feltaláló, 223 milliárd dollárra becsült vagyonával a világ leggazdagabb embere. 2002-ben alapította meg a SpaceX céget, kifejlesztette a Dragon űrkapszulát, valamint a Falcon9 hordozórakétát. Starlink műholdjai lehetővé teszik a globális internetelérést, Tesla Motors cége elektromos autókat fejleszt és gyárt. 2022 áprilisában megvásárolta a Twitter közösségi médiafelületet. 2024 nyarától Donald Trump elnöki kampányát támogatta, az új amerikai kormányban az adminisztrációs költségvetés lefaragásáért felelős hivatal vezetője. Az utóbbi hetekben már a nemzetközi politikával is foglalkozik: alkalmatlan bolondnak nevezte Olaf Scholz német kancellárt, és nyíltan kiállt a német szélsőjobboldali AfD kancellárjelöltje, Alice Weidel mellett. Sértő megjegyzéseket tett Justin Trudeau kanadai miniszterelnökre, miután az kizárta Kanada csatlakozását az USA-hoz, valamint arról egyeztetett, hogyan buktathatná meg Keir Starmer brit miniszterelnököt.

Amerikai feltaláló, programozó 2004 februárjában indította el a Facebook közösségi oldalt. Vagyonát 211,8 milliárd dollárra becsülik. Vállalata, a Meta tulajdonában van az Instagram fénykép- és videómegosztó közösségi portál, valamint a Whatsapp üzenetküldő és videómegosztó alkalmazás. 2018-ban tudódott ki, hogy a Cambridge Analytica brit tanácsadó cég a 2010-es években több millió Facebook-felhasználó személyes adatait gyűjtötte össze beleegyezésük nélkül, elsősorban azért, hogy Donald Trump 2016-os elnöki kampányában használják fel azokat. 2025. január elején Zuckerberg bejelentette, hogy a Facebookon megszünteti a gyűlöletbeszédre és a dezinformációkra vonatkozó tényellenőrzést, ami elemzők szerint a republikánus amerikai kormányzatnak kedvez majd. 

Посилання:https://ujszo.com/kronikas/trump-es-musk-mar-nem-baratok-de-meg-lehetnek-ellensegek
google translate:  переклад
Дата публікації:01.07.2025 10:55:30
Автор:
Url коментарів:
Джерело:
Категорії (оригінал):
Додано:01.07.2025 13:01:28




Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014