СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       



Зграя нацистів чекає на англійських фанатів

27.05.2012 4:15:46
Автор: Валерій Дротенко 

·         МЗС Сполученого Королівства застерігає відвідувачів ЧЄ азійського чи афро-карибського походження «бути надзвичайно пильними» в Україні
·         Секретні ультра-праві «вишкольні табори» у лісах під Києвом готують «Патріотів» для «війни проти імігрантів»
·         Члени цих організацій тренуються стріляти з пістолетів та битися голими кулаками
 
Повний заголовок оригінальної публікації звучав так: "Зграя нацистів чекає на англійських фанатів: Стюард-міліція гасає за хуліганами по трибунах на «ЧЄ-2012», однак не помічає расистських пісень та насилля у себе під носом".
 
Що ж, футбольна міліція в Україні настільки ж груба, настільки їй слід було б бути.
 
Стадіон «Металіст» у Харкові, відомий серед місцевих як «Spider Арена» через скупчення колон, що нагадують павука. Місцеві фанати, проходячи крізь його ворота, крокують марші, вишикувавшись у правильні шеренги – сотні й сотні чоловік. А всього за 13 днів, коли розпочнеться футбольний чемпіонат, це місце опиниться у центрі світової уваги.
 
Англійська збірна гратиме всі три групові матчі в Україні, і слідом за нею подорожуватимуть до 6000 фанів.
 
Фото: Хаос – сутичка фанатів «Динамо Київ» з футбольним спецназом під час масової бійки на Олімпійському стадіоні у Києві, цієї суботи 
 
 
 
 
 








 
 
 
 
 
Фото: Хаос – сутичка фанатів «Динамо Київ» з футбольним спецназом під час масової бійки на Олімпійському стадіоні у Києві, цієї суботи
 
Зараз я починаю розуміти, чому британське МЗС у своєму туристичному буклеті до «Євро-2012» попереджає: «Люди азійського чи афро-карибського походження та представники релігійних меншин мають бути особливо обережними», а також чому цієї п’ятниці родина анлійської футбольної зірки, 18-річного Акселя Окслейд-Чемберлена , оголосила, що вчинить за прикладом його колеги по збірній Тео Волкота, себто, не супроводжуватимуть його до матчів в Україні, де Англія гратиме дві гри у Донецьку та одну – в Києві.
У Харкові на роботу на стадіон набирають елітні поліцейські сили, щонайменше 6 футів зросту (~1м80см), чиє накачане та треноване тіло доповнює особистий арсенал з автоматичних пістолетів, кийків, гранат із сльозогінним газом, шоломи та щити. Демонстрація сили відбувається в рамках підготовки до будь-яких проблем, що можуть виникнути під час гри між місцевими командами «Металіст» Харків та «Шахтар» Донецьк. Англія гратиме з Францією на стадіоні Шахтаря 11 червня.
Обидві команди мають відданих, брутальних фанів, відомих як «Ультрас» - так тут називають футбольних фанів, котрі беруть з собою на видовищні матчі заготовлені вручну прапори, транспаранти, «фаєри» та вигукують речівки чи співають.
Але, що більш слушно, мені розказували про те, що деякі націоналістичні організації грають на ультра-правій ідеології деяких ультрас, завербовуючи їх до своїх лав і потім використовуючи для постійного насилля над іноземцями.
У Харкові, одним з таких вербувальників є 26-річний фанат «Металіста» Вадим. Ми стоїмо у центрі ультрасівської трибуни, де скупчення фанатів, і деякі з них одягнені у підшоломники та футболки, прикрашені написами «Бійцівський клуб».
Фото: Опинилися осторонь – Алекс Окслейд Чемберлен, ліворуч, з Арсеналу вирішив не їхати до України щоб подивитися три групових матчі англійської збірної, тоді як Ешлі Янґ, праворіч, таки гратиме за Англію.
 
Коли «Металіст» виграє, сотні «Ультрас», включно з Вадимом, б’ють себе в груди, вітаються й кричать “Sieg Heil!”. Щодо ж нацистського вітання, Вадим наполягає, що «це всього-навсього жарт такий».
Раптом прямо поруч з нами спалахує бійка. Скоро битися починає вся трибуна. «Фаєри» та димові шашки використовуються у якості сигнальних ракет та, водночас, створюють димову завісу навколо всього стадіону.
 
Футбольна міліція пробирається крізь натовп і рознімає супротивників за допомогою кийків та щитів.
 
Бійка завзята, однак, цього разу, міліції чомусь ніде не видно. Батьки, матері та їхні діти мусили потікати з трибуни, з’явилася ще одна жертва – всього я нарахував п’ять. З кривавими ранами та, вочевидь, болем, поранені болільники змогли й пробираються до групи стюардів біля виходу.
 
Однак, поки вони це роблять, інші Ультрас раптом вистрибуть поперед них, аби садонути на прощання ще стусана. Опинившись у безпеці медпункту, котрий, взагалі-то, призначений для поранених футболістів, вони мають змогу бути оглянутими лікарем, погляду котрого відкриваються їхні скривавлені обличчя та побиті тіла. Жертви зізнаються, що вони – студенти з Індії. «За звичай, ми приходимо на матч пізніше і йдемо звідти раніше, що уникнути зіткнення», - каже один з них. «Однак, цього разу, вони нас упіймали. Ми не змогли вирватися.»
 
Одного з друзів до лікарні з ранами голови забрала швидка. Інші лишилися, і їх лякає перспектива діставатися зараз додому.
«Міліція нам взагалі не допомагає», - пояснює інший студент, з чийого носа юшиться кров. «Вони нас не захистять. Ми тут уже не перший рік, на нас весь час нападають, однак, міліція нічого не робить.»
Однак, заступник начальника харківської міліції каже: «Ми повністю готові до ЧЄ, аби гарантувати, що всі матчі кубка пройдуть мирно».
Однак, що вони роблять, аби дати раду расистському хуліганству? «Ані у Харкові, ані в Україні у нас не було подібних інцидентів – жодного. І сподіваємося, що так буде й впродовж ЧЄ-2012. Насправді, українці дуже мирний народ».
 
Вадим належить до право-радикальної організації «Патріот України», одного з численних націоналістичних рухів у країні. Бар болільників «Металіста», до котрого він нас веде, також править за клуб для членів «Патріоту», ховається десь на площі з ятками під дюжиною житлових висоток ще радянської доби.
 
«Бар болільників має бути надійно прихованим», - пояснює він, доки ми торуємо шлях поміж лабіринтом яток. «Ми заникали його тут, щоб міліція не знайшла».
Вадим вдягнений у яскраво-жовто-синій спортивний костюм – офіційні кольори Української збірної, пояснюючи це «бажанням виразити власний патріотизм».
 
 
 
 
 












 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Програма BBC Panorama про футбольний расизм і хуліганську культуру в Україні відзняла їхні вправи у лісовому тренувальному таборі під Києвом.
 
 
 
 







 
 
 
 
 
 
 
 
Немає надійних оцінок стосовно кількості членів «Патріоту», однак вони добре зорганізовані й мають 18 філій по усій Україні. У кожному приймаючому місті «Євро» є філія. Керівники організаціх проводять щотижневий вишкіл у таємних місцях, де новозавербованих членів вчать битися. Дехто з них є футбольними «Ультрас».
 
Опинившись у вболівальницькому барі, отримуємо нацистське вітаня від бармена. Стіну розписано кельтськими хрестами, котрі часто використовують як символ білої «вищості». Решту простору крихітної підземної кімнатки оздоблено колекціями шарфів і прапорів «Металіста», пересіяними поверх символами білого панування та нацистськими свастиками.
Чорні шарфи мають логотип команди та цифри 8-8. «Вони означають “Heil Hitler!”», - каже Вадим, -«Латинська ‘H’ – 8-ма літера алфавіту, для більшості людей цей шифр не несе смислового навантаження, тож вони думають, що ви нормальний хлопець».
 
І продовжує: «Нам потрібна Україна, де була б одна елітна раса, одна нація, одна батьківщина.»
 
Він виймає свій мобільник і показує відео, де зафільмовано, як він тренується у вишкільному таборі «Патріота», тримаючи в руках щось схоже на пістолет та б’ючися своїми голими кулаками. Він стверджує, що цей вишкіл є підготовкою до громадянської війни, аби звільнити країну від імігрантів та скинути український уряд.
 
У столиці Києві, на збудованому ще в радянські часи стадіоні, що знаходиться на пагорбі, всередині головного міського парку, відбувається матч «Арсенал» Київ проти гостей «Карпати» Львів. Сотні фанів приїхали сюди здалеку зі Львова – іншого міста, що розміщує «Євро», а за сумісництвом – опорного міста «Патріота».
 
Трибуни львівських «Карпат» вкривають зображення націоналістичних героїв часів Другої Світової війни, включно з тим, кого звинувачувано у колабораціонізмі з нацистами. Коли львівські «Карпати» виходять на поле, їхні уболівальники б’ють себе у груди правим кулаком і витягують вільні руки у привітанні на кшталт нацистського.
 
Нещодавно, українські клуби прикупили іноземних гравців, однак сподобалося не усім фанам. Зокрема, у київському «Арсеналі» грає два чорношкірих гравця. І майже кожного разу, коли до тих потрапляє м’яч, львівські ультрас починають їх затюкувати звуками, що імітують мавп’ячі крики. Стюарди та міліція оточують їхні тераси у готовності придушити спалахи бійки, однак не схоже, щоб вони щось намагалися зробити, аби зупинити явні прояви расизму.
 
Немає надійних оцінок стосовно кількості членів «Патріоту», однак вони добре зорганізовані й мають 18 філій по усій Україні. У кожному приймаючому місті «Євро» є філія.
Керівники організаціх проводять щотижневий вишкіл у потаємних місцях, де новозавербованих членів вчать битися. Дехто з них є футбольними «Ультрас».
 
Кілька огрядних, бритоголових чоловіків везуть мене за межі столиці, щоб показати, як тренуються «Патріоти». Коли дорога закінчується, ми вилазимо з машини й продовжуємо йти пішки лісом і натрапляємо на групу молодих людей у кількості десь із дюжину, вдягнених у камуфляжні уніформи, чорні армійські черевики та підшоломники.
 
Далі слідує демонстрація фізичної форми з суворим військовим тренуванням і бігом.
 
Щоб стати «Патріотом», український хуліган має кинути пити, палити й вживати наркотики. Їм показують, як схопити, затиснути та повалити «імігрантське опудало» на землю, а вже потім кинутись гамселити безпорадну жертву, що лежить долі.
 
Вони тренуються, доки не досягнуть майстерності у нападі. Потім, без перерви, їм одразу роздають дерев’яні ножі й заходяться вчити майстерності нападу й захисту з використанням холодної зброї.
Чотири години тренувань закінчуються потворною демонстрацією того, на що вони здатні. Вони розбиваються по парах і вчаться битися. Супротивники луплять і штовхають одне одного доти, доки один з них не здасться й не впаде додолу.
 
Ось через таке потенційне расове насильство Футбольна Асоціація Проти Расизму у Європі (FARE), котру фінансує УЄФА, було створено десятки безпечних зон у приймаючих містах України й Польщі, де теж існує таке явище, як расизм у футболі.
 
Збірна Англії базуватиметься у Кракові, колишній столиці Польщі (до 1795р. –ред.) – захоплююче місто, що привалює мільйони туристів щороку. Однак, варто вийти за межі історичного центру, і місто показує своє справжнє потворне обличчя. Неможливо не помітити зірки Давида, нанесені балончиками на стіни, що є частиною графітянської війни «око за око».
 
Це країна, де слово «єврей» використовується як лайка. Під час матчу в Кракові, обидва табори Ультрас загнано, як тварин у печери, у спеціально відведені для цього трибуни, обнесені металевою огорожею. Ультрас, що вболівають за «Віслу» дражнять своїх місцевих конкурентів, називаючи їх «Єврейські *****». Багато хто носить футболки з анти-семітськими гаслами.
 
А ось цей фан носить саморобну футболку з надписом «Народна армія проти Євреїв». До середини тайму емоції закипають. Не маючи можливості бити одне одного, обидва табори фанатів накидаються на стюардів та поліцію.
 
УЄФА декларує неприпустимість расизму. Тоді чому, питається, розміщення «Євро-2012» дісталося двом країнам з найбільш расистськи налаштованими фанами у Європі?
 
Президент УЄФА Мішель Платіні відмовився прокоментувати це питання.
 
Натомість УЄФА робить заяву: «Підхід УЄФА щодо неприпустимості расизму все ще діє як на полі, так і за його межами, і рефері має повноваження зупинити матч чи покинути поле, якщо буде зафіксовано расистський інцидент».
 
Також підкреслюється, що зазначені інциденти було зафіксовано під час внутрішньо-національних матчів, котрі є цариною відповідальності національних футбольних органів. І додається: «Євро-2012 фокусує увагу на цих приймаючих країнах і, вочевидь, створює можливість взятися за вирішення подібних соціальних проблем».
 
Однак, Нік Лоулс, з анти-расистської групи “Hope Not Hate” («Надія, а не ненависть» - ред.), котра базується у Сполученому Королівстві, також їздив до Польщі, і йому подібні формулювання не вселяють надії.
Він сказав: «Менетакож  турбує те, що робиться поза стадіонами, у вечори між матчами».
 
«У англійському футболі є позитивна риса – збільшення кількості темношкірих та азійських фанатів, що подорожують зі збірною для підтримки – і мене непокоїть можливість того, що вони можуть стати жертвами нападів расистів, фашистів та анти-семітів у Польщі та Україні».
 
Авторська програми Кріса Роджерса  «Панорама: Євро-2012: Стадіони ненависті» транслюється на BBC1 о 20:30, завтра.


Оригінал: Nazi mob lies in wait for England fans: Riot police march into battle against thugs on Euro 2012 terraces - but turn a blind eye to racist chants and violence
Рубрика(и): Українські фани , Расизм

Westdeutsche Zeitung (Germany, German) "Пішов ти, Сол Кемпбел": контроверзійна акція англійських фанів
Англійські уболівальники провели акцію протесту стосовно неві... 19.06.2012 16:56:08
Basler Zeitung (Switzerland, German) Англійські фани про Донецьк: Лиш подивимося гру і одразу додому
У пересічного англійського уболівальника викликають спантелич... 19.06.2012 16:43:53
The Belfast Telegraph (United Kingdom, English) Англійські фани готові до напруженого матчу
Не зважаючи на страхи насилля у разі програшу української збі... 19.06.2012 5:02:00
The Belfast Telegraph (United Kingdom, English) Українські "проблеми" непокоять англійських фанів
Англійські фани, що приїхали на "Євро" до України, побоюються... 18.06.2012 6:52:00
Nieuws.nl (Netherlands, Dutch) Голандські уболівальники нахваляють Харків
"До сьогоднішнього дня, єдине, на що ми скаржимося у Харкові,... 16.06.2012 21:33:26
Sogn Avis (Norway, Norwegian) Норвезькі фани: боятися нікого
Ларс Леренґ та Йоран Мугейм - "сміливці" Двоє норвезьких убол... 08.06.2012 19:04:44



Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014